ÇABUK ÖĞREN SEROK

Serok Ahmet, duydum ki Kürtçe öğrenme kararı alıp, kuvvetli bir Kürtçe Gramer kitabı edinmişsin.
Aman çabuk davran. Daha sırada Kürtçenin diğer lehçeleri var.
Kurmanci – Sorani – Lorî – Zazaki (Kırdki) – Gorani – Şêxbizeyni lehçeleri var. Bunların her birinin de onlarca alt şiveleri var!

Serok Ahmet, bu konuda iki örnek vermek isterim;
-Muş İlimizde yaşayan Kurmanci lehçesiyle konuşan Kürt, Irak’ta yaşayan Sorani lehçesiyle konuşan Kürt, Lorî lehçesiyle konuşan Şia Kürt, Adıyaman-Gerger’den Zazaki lehçesiyle konuşan Kürt, Musul’un doğusundan Gorani lehçesiyle konuşan Kürt, Konya’da yaşayan Şêxbizeyni lehçesiyle konuşan Kürt,
biraraya gelseler, inan ki birbirlerinin ne dediklerini anlamazlar! (Denemek serbest) Bu 6 Kürt sadece ve sadece TÜRKÇE konuşarak anlaşabilirler.

-PKK Narko-Terör örgütü var ya, hani 54 bin vatandaşımızın hayatını alan kan içiciler! İmralı’daki müzakere ettiğiniz bebek katili Öcalan’ın örgütü yahu, hatırladın mı?
Hah işte bu örgüt geçen sene Kandil’de kongresini yapmıştı. Türkiye’den- İran’dan-Suriye’den- Irak’tan ve Avrupa’dan gelen Kürt Baronları hangi dilde anlaştılar biliyor musun?
Önce her biri bildikleri Kürtçeyi konuşmaya başladılar, kavga çıktı, az daha kongre iptal olacaktı. Sonunda hepsi TÜRKÇE konuşmaya karar verdiler…

Hadi sana bir güzellik daha yapayım;
Sizin kongrenize gelen “Onur Konuğunuz” var ya, hani ilerde Büyük Kürdistan Devletinin başına geçirmeyi düşündüğünüz PKK hamisi! Bildin mi Barzani’yi?
Hah, o bir karar aldı. Karar şu; “Bundan böyle Kuzey Irak Kürt Bölgesindeki tüm resmi dairelerde sadece ve sadece Arap Alfabesinin kullanıldığı Sorani lehçesi kullanılacaktır. Diğer lehçeleri kullananların kellesini alırım…”

İşte böyle Serok Ahmet!
Madem bir iş yapmaya karar verdin, hiç olmazsa tam yap. Kürtçe’ nin tüm lehçelerini öğren ki, yolunu kaybettiğinde Kandil’in adresini sorabilesin!
Başbakanlığı merak etme. Nasılsa abin senin yerine her işi yapıyor. Kaçak Ak Saray’da kabinesini de kurdu. Kayınço Binali’yi de sözcü yaptı. Bak, Türkiye’deki okulların tamamını halletti, şimdi Afrika’ya okul yapacağını söylüyor.
Hızını alamazsa Beyaz Saray’ın karşısındaki Park’a bile kaçak okul açar!

Sen bir taraftan Kürtçe öğrenirken, diğer taraftan arada bir o gür sesinle “yolsuzluk yapan, kardeşimiz olsa bile kolunu koparırız” gibi laflar et, sana çok yakışıyor. Milletin de hoşuna gidiyor, gülüp dururlar garibanlar…

Not; Yarıyıl tatilinde gençlere bir sinema filmi önermek isterim;
“Tek Kollu, çifter saatli 4 Cengâverin Maceraları” Başrollerde, Zafo-Eguş-Mumo-Erdo! 32 Kısım Tekmili birden. Ankara sinemalarında! Gazozlar beleş. Kaçırmayın gençler…

Sağlık ve başarı dileklerimle 29 Ocak 2015
Rifat Serdaroğlu

One thought on “ÇABUK ÖĞREN SEROK

  1. ÇABUK ÖĞREN SEROK

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s